Се зголемува бројот на загинати во терористичкиот напад во Москва, едно од повредените лица почина

Од:

Почина едно лице повредено во нападот на концертната сала „Крокус сити хол“ во предградието на Москва, кое беше во исклучително тешка состојба, со што вкупниот број на жртви на тој терористички чин се искачи на 140, изјави рускиот министер за здравство Михаил Мурашко.

Тој додаде дека уште четири повредени лица се уште се во критична состојба, дека 19, меѓу кои три деца, се во тешка состојба, а 34 се во стабилна состојба, пренесува РИА Новости.

„Уште 23 жртви го завршуваат болничкото лекување и се подготвуваат да бидат отпуштени“, рече Мурашко.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Лажен аларм во театарот „Бољшој“ во Москва, евакуирани над 2.000 луѓе

Горан Наумовски

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Нови детали од оружениот инцидент во Франција, од непосредна близина пукале кон полицајците

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голема воена парада на Црвениот плоштад во Москва

Четворица тинејџери под истрага за нападот на германскиот пратеник Матијас Еке

Спасувачките тимови на мотоцикли ќе почнат да патролираат во Москва

Судот во Москва му одредил притвор на продуцент на Ројтерс

Горан Наумовски