Курц: До следното лето би можеле да се вратиме во нормала

Од:

Канцеларот на Австрија, Себастијан Курц изрази верување дека вакцината против коронавирусот ќе биде достапна во првата половина од следната година.

„До следното лето, од денешна перспектива, би можеле да се вратиме во нормала“, рече Курц за австрискиот јавен сервис „ОРФ“.

Австрискиот канцелар не ја исклучува можноста неговата земја да се врати на претходните ригорозни мерки за заштита од смртоносниот вирус иако изјави дека не го посакува тоа.

Тој посочи дека има многу земји во светот со значително поголем број на заразени лица, каде училиштата и рестораните се повторно затворени и воведен е полициски час.

„Ние сакаме да го спречиме тоа во Австрија, ако е можно“, додаде Курц за „ОРФ“.

Би можело да ве интересира

Шон Пен одбива да продолжи со снимање на серија доколку целата екипа не се вакцинира

Жарко Настоски

Холандскиот ветеран Рожер е првиот тенисер позитивен на коронавирусот во Токио

Жарко Настоски

Скоро половина од возрасните луѓе во Британија се здебелиле за време на пандемијата

Жарко Настоски

Во Грција повторно отвораат клиники за лекување пациенти со Ковид-19

Ана Ололовска

Делта сојот и официјално потврден во Албанија

Ана Ололовска

Лончар: Во Србија вакцинирани 48 отсто, најголем број заразени се вратените од одмор

Ана Ололовска