Авганистанец е осомничен за убиството на три сексуални работнички во бордел во Виена

Од:

Авганистанец е уапсен по убиството на три сексуални работнички во бордел во Виена. Според австриските медиуми, тој во суштина „признал“ дека го извршил делото, но не ги открил деталите.

За да се разјаснат мотивот и позадината на нападот со нож што се случи во петокот вечерта, 27-годишниот емигрант од Авганистан дополнително ќе биде сослушан, изјави во неделата портпаролот на полицијата Филип Хаслингер.

Жртвите најверојатно се кинески државјани. Но, тие се здобиле со такви повреди што не е можна 100 отсто идентификација, пишува oe24.at.

Како што дознава АПА, 27-годишникот најверојатно купил нож специјално за ова дело. Ако ова се покаже како точно, оваа околност укажува на планиран напад. Сепак, досегашните истраги не открија никакви индикации за каква било врска со една или повеќе жртви. Осомничениот ќе биде префрлен во затвор.

За денеска се закажани и обдукција на три жени во присуство на детективи. Според досегашните информации, меѓу убиените најверојатно е и операторот на студиото, изјави Хаслингер за АПА.

Напад со нож во кој жртви беа три жени беше извршен во петокот вечерта во бордел во Брижитенау. Четвртиот вработен бил сведок на злосторството додека бил заклучен во собата. Осомничениот е уапсен во близина на местото на злосторството. Тој сè уште го имал оружјето со кое го извршило убиството.

Абадулах А. пред само две години побара азил во Австрија.

27-годишникот веројатно бил последниот посетител на борделот во петокот вечерта. Кога бил уапсен, мажот се однесувал агресивно и полицајците морале да го совладаат со тејзер.

Би можело да ве интересира

Австриските власти го екстрадираат во Србија осомничениот за убиството на Нусрет Дестановиќ

Доживотен затвор за свирепиот убиец од Кочани кој со 40 убоди уби жена

Анита Петровска Рајковиќ

Инцидент во Виена: Тинејџер со ножици избодел другар

Горан Наумовски

Словенката Сабина е пронајдена мртва, несреќната жена ја убиле нејзиниот сопруг и неговата љубовница

Во Стокхолм: Убиен е татко пред очите на неговиот син

Голема лавина во Австрија: Четворица затрупани во снег, тројца мртви