Селекторот на Австрија отстрани тројца играчи од тимот поради хомофобија

Од:

Селекторот на Австрија Ралф Рангник отстрани тројца играчи од тимот за претстојните пријателски натпревари поради хомофобија.

Фудбалерите на Рапид Виена, Марко Граул, Гвидо Бургсталер и Никлас Хедл не се во списокот за пријателските натпревари против Словачка и Турција, откако беа снимени како скандираат хомофобични пораки по дербито со Австрија Виена.

„Ова е нешто што нема да го толерирам во тимот каде што сум селектор. Се што се залагаме со репрезентацијата е на другиот крај на вагата и тоа им го кажав на играчите по телефон“, изјави Рангник.

Поранешниот тренер на Манчестер Јунајтед и Лајпциг изјави дека суспензијата на играчот не е трајна, оставајќи ја можноста да бидат повикани за Европското првенство.

Би можело да ве интересира

Малолетничка од Црна Гора сакала да изврши напад во Грац

Горан Наумовски

Голема лавина во Австрија: Четворица затрупани во снег, тројца мртви

Србин е уапсен во Австрија за силување жена

Tри борбени кучиња во Австрија убија жена, сопственичката на животните е осудена

Авганистанец е осомничен за убиството на три сексуални работнички во бордел во Виена

Горан Наумовски

За помалку од 24 часа во Виена се убиени четири жени и едно девојче