Австриската полиција трага по тројца Срби осомничени за убиство

Од:

Српските државјани Саша К., Милован Д. и Саша Ј. се осомничени дека на 29 мај во Восендорф, Австрија брутално претепале двајца мажи, татко и син, на возраст од 29 и 66 години, по што постариот маж поради тешките повреди починал во болница.

Австриската полиција објавила потрага по тројца Срби, а според австриските медиуми, по расправија меѓу петмина, Србите брутално ги нападнале таткото и синот наводно тепајќи ги со раце и нозе.

Очевидци на драмата што се случила по забава повикале полиција, а во меѓувреме насилниците побегнале со автомобил во непознат правец, пишува австрискиот дневен весник „Кроне“.

Шеесет и шестгодишен маж почина во четвртокот како последица на тешките повреди, а потрагата по тројцата осомничени Срби продолжува поради извршеното убиство и нанесување на тешки повреди.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Уапсен е маж осомничен дека е вмешан во убиството на полицаецот во Лозница

Горан Наумовски

Артан Хајзири тврди дека е во Германија и дека не е вмешан во убиството на српскиот полицаец

Горан Наумовски

Потрага во Србија: Артан Хајзири од Косово пукаше во двајца полицајци во Лозница

Горан Наумовски

30 дена притвор за момчето кое усмрти професионален војник на АРМ

Двајца Британци убиени, па запалени во Шведска

Горан Наумовски

МВР со детали за убиството во Македонски Брод: При чистење на ловечка пушка, пушката испукала еден куршум