За помалку од 24 часа во Виена се убиени четири жени и едно девојче

Од:

Австриските власти во рок од еден ден ги истражуваат убиствата на четири жени и едно 13-годишно девојче во Виена, меѓу кои и три жени кои беа пронајдени избодени до смрт во бордел.

Телата на три млади жени беа пронајдени со смртоносни рани од нож во бордел во областа Бригитенау во австриската престолнина во петокот вечерта, откако сведок го пријавил инцидентот во полиција.

Маж (27) кој се уште имал со себе нож, за кој се верува дека е оружјето употребено во убиството, е уапсен во близина под сомнение дека ги извршил убиствата, соопшти полицијата.

Во одделен случај, една жена и нејзината ќерка (13) беа пронајдени мртви во стан во Виена претходно во петокот. Тие најверојатно биле задавени или задушени до смрт, а таткото е главниот осомничен, соопшти АПА.

Австриското здружение на автономни женски засолништа минатата година забележа 26 фемициди, а во земјата и низ Европа беснее дебата за убиствата на жени и девојки, често од страна на партнери или поранешни партнери.

Австриската влада вети построги мерки, ветувајќи неколку мерки, вклучително и зголемување на средствата за организациите кои им помагаат на жртвите на насилство.

Невладините, сепак, велат дека владата не прави доволно за да ги спречи убиствата.

Помеѓу 2010 и 2020 година, 319 жени биле убиени во Австрија, главно од нивните машки партнери или поранешни партнери, со рекордни 43 жртви во 2019 година, покажува владина студија.

Би можело да ве интересира

Австриските власти го екстрадираат во Србија осомничениот за убиството на Нусрет Дестановиќ

Доживотен затвор за свирепиот убиец од Кочани кој со 40 убоди уби жена

Анита Петровска Рајковиќ

Словенката Сабина е пронајдена мртва, несреќната жена ја убиле нејзиниот сопруг и неговата љубовница

Во Стокхолм: Убиен е татко пред очите на неговиот син

Голема лавина во Австрија: Четворица затрупани во снег, тројца мртви

Инцидент во Бар: Со нож го нападнал сопствениот брат, уапсен е за обид за убиство