sebastijan kurc

Свет

Ризикот од нови мутации е реален и ќе треба прилагодување на вакцините

А1он
Вакцинација на населението е најголем приоритет на национално, европско и глобално ниво, истакна синоќа во Берлин австрискиот канцелар Себастијан Курц. Тој потенцираше дека дека единствено
Свет

Курц: Мораме да издржиме додека вакцината не ни овозможи враќање во нормалност

А1он
Канцеларот на Австрија, Себастијан Курц по повод националниот празник на земјата изјави дека граѓаните ќе мора да живеат со Ковид-19 уште многу месеци. Како што
Свет

Курц: Австрија наскоро може да се соочи со 6.000 новозаразени на ден

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц предупреди дека Австрија наскоро може да се соочи со 6.000 новоинфицирани лица на ден, што може значително да ја промени ситуацијата
Свет

Курц: До следното лето би можеле да се вратиме во нормала

А1он
Канцеларот на Австрија, Себастијан Курц изрази верување дека вакцината против коронавирусот ќе биде достапна во првата половина од следната година. „До следното лето, од денешна
Свет

Курц ќе се тестира за коронавирус откако му се заразил близок соработник

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц ги откажа сите денешни обврски и беше итно тестиран за новиот коронавирус, откако беше утврдено дека негов неименуван близок соработник бил
Свет

Курц: Австрија е пред вториот бран на пандемијата, воведуваме нови мерки

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска истакна дека Австрија е на почетокот на вториот бран на епидемијата на коронавирусот, поради што Владата донела одлука за воведување
Свет

Курц кажа „не“ за мигрантите од запалениот камп Мориа на Лезбос

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц не дозволува Австрија да прими бегалци од изгорениот бегалски камп Морија, на грчкиот остров Лезбос. Во видео порака објавена на Фејсбук,
Свет

Курц до граѓаните на Австрија: Ве молам издржете

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска повторно ги повика граѓаните да ја издржат сегашната состојба и да ги почитуваат ограничувањата за слобода на движење воведени поради
Свет

Курц: Одлично сме подготвени за коронавирусот, нема место за паника

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц, откако се потврдени првите случаи на коронавирус во Австрија, изјави денеска дека властите одлично се подготвени. – Ги презедовме сите мерки