Коронавирусот не излегол од лабораторија, велат истражителите на СЗО во Вухан

Од:

Неверојатно е коронавирусот да почнал по инцидент во лабораторија во Кина, изјавија денеска истражители на Светската здравствена организација кои веќе неколку дена се обидуваат да го расветлат потеклото на коронавирусот во Кина.

Истражувачите веруваат дека најверојатната причина за првичното избувнување на инфекцијата од коронавирусот е „скокање на вирусот“ од животно врз човек.

Ова значи дека идните истраги нема да се фокусираат на лабораториски инцидент како можна причина за појавата на инфекцијата со коронавирусот.

Меѓународен тим научници од Светската здравствена организација, кој работи со кинески експерти, веќе некое време се обидува да откриe како почна пандемијата на коронавирусите.

Тимот истражувачи на СЗО во изминатите неколку дена посети клучни локации во Вухан, кинескиот град во кој беа пријавени првите случаи на инфекција, и во него разговараше со пациенти, здравствени работници и со кинески научници.

Досегашните докази сугерираат дека коронавирусот „скокнал“ од животни врз луѓе, а тимот истражувачи на денешната прес-конференција соопшти дека се уште не се сигурни за каков вид животно станува збор и каде тоа точно се случило.

Научниците откриле и дека коронавирусот циркулирал во региони надвор од Вухан пред првиот пријавен случај на инфекција.

Би можело да ве интересира

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Павлова-Николовска

СЗО до Американците: На која основа тврдите дека коронавирусот дошол од лабораторија

Ана Ололовска

Кинеските власти прогласија „решителна победа“ над Ковид-19

СЗО објави публикација со листа на лекови кои треба да се подготват во случај на нуклеарен напад

Извршниот директор на фондацијата Гејтс најави најголем годишен буџет досега

А1он

На 27 јануари седница на СЗО за оправданоста на вонредната здравствена ситуација поради Ковид-19

А1он