Шуга и жолтица се појавија во Газа

Од:

Регионалниот директор за итни случаи на Светската здравствена организација, Ричард Бренан, изјави за Скај њуз дека Газа би можела да биде „на работ на голема епидемија“.

Со 800.000 луѓе сместени во преполнети училишта и други „собраниски центри“, се пријавени инфекции на кожата, вклучително и шуга, заедно со жолтица и дијареа, рече Бренан.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: „Светот не смее да дозволи Либан да стане нова Газа“

ВИДЕО: Израел нападна училиште на ОН во Газа, 27 мртви

Словенија ја призна Палестина

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Снимка од Газа стана вирална: Со кујнски нож и ја ампутираат ногата, без анестезија

Словенија го одлага признавањето на Палестина

Нетанјаху: Нема да има мир во Газа додека Хамас не биде уништен