СЗО: Подгответе се за „болеста Х“

Од:

Генералниот секретар на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус, денеска ја нагласи важноста за подготовка за, како што рече, „болест Х“, изразувајќи надеж дека земјите ќе постигнат договор за пандемијата до мај оваа година со цел да се се справи со овој „заеднички непријател“.

„Договорот за пандемијата може да ги обедини сите искуства со сите предизвици со кои се соочивме, како и сите решенија“, рече Гебрејесус на Светскиот економски форум во Давос, пренесе Анадолија.

Тој рече дека „болест Х“, непозната болест, првпат се користела како термин во 2018 година.

Би можело да ве интересира

СЗО не може да достави медицинска помош во Газа веќе 12 дена

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Зголемување на пневмониите во Кина, болниците полни со деца: Нема нови вируси соопшти СЗО

Катерина Ѓуровски

Шуга и жолтица се појавија во Газа

Катерина Ѓуровски

СЗО нема контакт со медицинскиот персонал во болницата Ал-Шифа

ВИДЕО: Израелците ја бомбардираа најголемата болница во Газа потврди СЗО

Зарази се шират низ Газа

Катерина Ѓуровски