ВИДЕО: Израелците ја бомбардираа најголемата болница во Газа потврди СЗО

Од:

Портпаролката на Светската здравствена организација рече дека болницата Ал Шифа „била бомбардирана и имало интензивно насилство на теренот“.

Запрашана за наводите на Министерството за здравство на Газа, управувано од Хамас, за израелскиот напад врз болницата, портпаролката Маргарет Харис рече: „Немам детали за Ал Шифа, но знаеме дека тие се под бомбардирање“.

Запрашана за детали, таа рече дека на местото имало „интензивно насилство“, цитирајќи ги колегите на теренот. Таа исто така рече дека 20 болници во Газа сега се целосно вон функција.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: „Светот не смее да дозволи Либан да стане нова Газа“

Руско-израелски новинар доби забрана за влез во Србија: „Ми дадоа документ дека сум безбедносен ризик“

A1on

Германската влада крие информации за оружје и воени злосторства во Газа

Бени Ганц, член на воениот кабинет на Нетанјаху, најави оставка

A1on

Во Израел се одржаа демонстрации за ослободување на заложниците, уапсени 33 лица во Тел Авив

Америка до Израел: Ако е вистина дека се убиени 14 деца, тие не се терористи

Орце Костов