Ирска ја казни Мета, Фејсбук ја наруши приватноста на корисниците, казната е 390 милиони евра

Од:

Ирскиот регулатор за приватност ја казни Мета со 390 милиони евра поради кршење на правилата за приватност на Фејсбук и Инстаграм, наредувајќи им на двете компании да ја разгледаат правната основа на рекламните услуги засновани на лични податоци во Европската унија.

Одлуката за начините на кои двете компании за социјално вмрежување ја водат својата рекламна услуга беше донесена во декември од страна на Европското тело за заштита на приватноста.

Се однесува на промената на условите за користење на Facebook и Instagram во 2018 година, откако беа воведени новите европски правила за приватност. Мета потоа се обиде да се потпре на таканаречената „договорна“ правна основа за повеќето операции за обработка на податоци.

Мета претходно се потпираше на согласноста на корисниците да ги обработува нивните лични податоци за целно рекламирање, па веруваше дека со тоа ги прифатиле ажурираните услови по 2018 година и дека таквото рекламирање е легално.

Ирскиот комесар за приватност на податоците (DPC), водечкиот регулатор за приватност за многу од најголемите светски технолошки компании во ЕУ, и наложи на Мета да ги усогласи своите операции за обработка на податоци во рок од три месеци.

Вкупно, Мета е казнет со околу 1,3 милијарди евра, а се вршат уште 11 проверки, пренесува Ројтерс.

Би можело да ве интересира

По 20 години постоење, Фејсбук има повеќе од три милијарди корисници

Си рекламирале чаеви лажно користејќи имиња на лекари – Кривична за фирма и директорот

Анита Петровска Рајковиќ

Фејсбук го затвора делот за вести во Германија, Франција и Британија

Канаѓаните немаат пристап до Фејсбук и Инстаграм

Струмичанец објавил компромитирачка фотографија од поранешната вонбрачна сопруга

Си пуши и си ужива – запомнете го овој ден порача Груби

А1он