По 20 години постоење, Фејсбук има повеќе од три милијарди корисници

Од:

По 20 години постоење, социјалната мрежа Фејсбук, која ја започна Марк Цукерберг со неколку пријатели од Универзитетот Харвард, денес има повеќе од три милијарди корисници.

Во текот на тие 20 години, Фејсбук стана глобален феномен и мрежа која засекогаш го промени општеството, комуникацијата и односите меѓу луѓето, наведува Си-Ен-Ен, додавајќи дека изгледа како Фејсбук отсекогаш да бил меѓу нас и дека е тешко да се замисли време. кога го немаше.

Ретко која технолошка иновација доведе до тектонски промени и во општеството и во јавниот дискурс и предизвика цела низа промени во моделите на однесување, без разлика дали се работи за меѓусебно запознавање, дружење, информирање или размена на мислења.

Би можело да ве интересира

Си рекламирале чаеви лажно користејќи имиња на лекари – Кривична за фирма и директорот

Анита Петровска Рајковиќ

Фејсбук го затвора делот за вести во Германија, Франција и Британија

Канаѓаните немаат пристап до Фејсбук и Инстаграм

Струмичанец објавил компромитирачка фотографија од поранешната вонбрачна сопруга

Си пуши и си ужива – запомнете го овој ден порача Груби

А1он

Четвртина од светската популација користела Фејсбук секој ден во декември

Горан Наумовски