Четвртина од светската популација користела Фејсбук секој ден во декември

Од:

Бројот на луѓе кои секојдневно ја користат социјалната мрежа Фејсбук се зголемил во просек на две милијарди во декември, што е четвртина од светската популација.

Во декември бројот на дневни корисници на Фејсбук се зголеми за четири отсто во однос на една година претходно, вклучувајќи ги и корисниците во Европа, САД и Канада, пренесува Би-Би-Си.

Мета, која ги поседува Фејсбук, Инстаграм и Ватсап, соопшти дека бројот на луѓе активни на сите нејзини апликации секој ден се зголемувал за пет отсто во споредба со претходната година.

Акциите на матичната компанија Мета пораснаа за повеќе од 15 отсто, а порастот помогна да се започнат нови планови за компанијата, која се најде под притисок како што растат нејзините трошоци, јавува Би-Би-Си.

„Во 2022 година беше предизвикувачка година, но мислам дека ја завршивме со добар напредок“, рече шефот на компанијата Марк Закерберг и ја прогласи 2023 година за „година на ефикасност“.

Мета ги вознемири инвеститорите минатата година кога го објави првиот пад на дневните корисници на Фејсбук во својата историја и го префрли својот фокус на градење на виртуелна реалност, позната како метаверзум.

Минатиот декември компанијата објави приход од 32,2 милијарди долари, што е пад од четири отсто во однос на претходната година.

Би можело да ве интересира

По 20 години постоење, Фејсбук има повеќе од три милијарди корисници

Си рекламирале чаеви лажно користејќи имиња на лекари – Кривична за фирма и директорот

Анита Петровска Рајковиќ

Фејсбук го затвора делот за вести во Германија, Франција и Британија

Канаѓаните немаат пристап до Фејсбук и Инстаграм

Струмичанец објавил компромитирачка фотографија од поранешната вонбрачна сопруга

Си пуши и си ужива – запомнете го овој ден порача Груби

А1он