Интерпол: Криминалните групи подготвени за работа со вакцините

Од:

Во 2021 година вакцината против Ковид ќе биде вредна како течно злато, а мафијата и другите организирани криминални групи се подготвени илегално да се вклучат во овој бизнис, изјави шефот на Интерпол, Јирген Сток.

Според Сток, сосема е сигурно дека ќе има кражби од магацини каде што ќе се чуваат вакцините, напади врз транспортерите на лекови, а криминалните групи ќе смислат други незаконски начини за добивање на вредните вакцини, пренесува агенцијата Анса.

– Заедно со вирусот кој се прошири од Азија на целиот свет, паралелно се шири и непредвиден криминал. Веќе видовме дека криминалните групи многу брзо се прилагодија на ситуацијата за време на пандемијата на коронавирусот, продавајќи лажни средства за дезинфекција, маски и лекови. И сега, додека светот размислува како да набави и дистрибуира одобрени вакцини, криминалните групи се веќе подготвени со лажни лекови и вакцини, предупредува шефот на Интерпол.

Би можело да ве интересира

Интерпол утре ќе избира претседател, двајца кандидати, едниот е обвинет за тортура

Интерпол: За време на ЕУРО 2020 уапсени 1.400 лица и запленети 6.7 милиони евра

А1он

На македонскиот аеродром приведен турски државјанин по барање на Интерпол

Интерпол приведе 195 осомничени за трговија со луѓе

Иран бара од Интерпол да распише црвена потерница по Доналд Трамп

Жарко Настоски

Либан бара од Интерпол да приведе двајца Руси поради експлозијата во Бејрут

А1он