(ВИДЕО) Палевски бил уапсен додека се движел пешки по автопат, а најмил такси за да лажира дека оди за Истанбул

Од:

Адвокатот на Љупчо Палевски со своето возило „шкода суперб“ го однел убиецот на Вања во Србија и го оставил во хотел, откри детали од истрагата министерот Оливер Спасовски објаснувајќи ја рутата на бегство на Палевски кој попладнево беше уапсен во Турција.

– Оттаму следниот ден го превзема исто така друго лице од Скопје со џип „ренџ ровер“ и преку граничниот премин Градина влегуваат во Бугарија. Кога влегува во Турција, осомничениот оди во градот Баликесир. Нашите служби стапија во контакт директно со полицијата и со еден нивен оперативен извор од градот кој за кратко време ни врати повратна инфоркмација дека лицето се наоѓа во тоа место и ни кажа за неговите намери.

Изворот ни кажа дека Палевски оттука сака да замине во Истанбул, но Палевски таму останува и најмува такси возач за да лажира дека оди во Истанбул. Од изворот знаевме дека тој не заминал за Истанбул. Денеска попладневно од страна на колегите е уапсен додека се движел пешки по автопат во Баликесир, не во Истанбул – рече Спасовски.

Тој се заблагодари до сите колеги кои беа на рутата на движењето на осомничениот.

– Мораше сето ова да биде потврдено дека се работи за него и да добиеме потврда од страна на турски Интерпол – додаде Спасовски и ја покажа потврдата со која Турција известила дека е уапсено лицето Љ. П.

Би можело да ве интересира

МВР уапси бегалец баран од Интерпол

Апелација го одби барањето за таткото на Вања да биде ослободен од притовор

Таткото на Вања бара да биде пуштен од притвор – Фетаи е против, Апелација одлучува

Ковачевски и Спасовски побарале апанажа: За една година ќе добијат по 30.000 евра

Орце Костов

ВИДЕО: Полета првиот турски борбен авион од 5-та генерација

Приведени три лица во дебарско, затекнати при незаконит лов

А1он