Интерпол активираше жолта потерница за Данка Илиќ

Од:

Интерпол активираше жолта потерница (потерница за исчезнати лица) за исчезнатата Данка, каде што се посочува дека Данка во моментот на исчезнувањето носела виолетови панталони, маслинесто зелена јакна и косата и била врзана во опавче.

Девојчето има брадавица, долга околу 1 см, на левото уво, на страната свртена кон лицето и бенка на надлактицата на левата рака, од надворешната страна на грбот, со неправилна форма и за нијанса потемна од бојата на нејзината кожа.

Ова доаѓа откако беше објавена снимка од Виена на која се гледа девојче кое наликува на Данка. Видеото го направил Србин кој живее во Виена и го испратил на српската полиција. Активирана е и полицијата во главниот австриски град.

Би можело да ве интересира

Еден од осомничените за убиството на Данка го прекинува молкот

Албански државјанин уапсен во Македонија, го барал Интерпол Париз

Осомничените за убиството на Данка Илиќ по психијатриско вештачење се вратија во притвор

Почина мајката на осомничениот за убиството на малата Данка

Двајца нови сведоци ќе сведочат за исчезнувањето на малата Данка

Oсомничените за смртта на Данка може да се спасат од „тешки“ казни

Горан Наумовски