Интерпол: Испораката на храна како параван за транспорт на дрога

Од:

Членови на криминални групи користат услуги за испорака на храна како параван за превоз на дрога и други нелегални производи за време на кризата предизвикана од коронавирусот поради која земјите низ целиот свет воведоа рестриктивни мерки, соопшти Интерпол.

Меѓународната полициска организација соопшти дека примила извештаи од полициите во Ирска, Малезија, Шпанија и Велика Британија во кои се тврди дека возачите превезувале кокаин, марихуана, кетамин и екстази.

Претходно овој месец, шпанската национална полиција идентификуваше и уапси седум лица обучени како возачи на храна во Аликанте и Валенсија, соопшти Интерпол.

Тие, всушност, испорачувале кокаин и марихуана со велосипед, мотор и автомобил во ранци за достава.

Во Ирска полицијата откри осум килограми кокаин, како и пиштоли скриени во кутии за пица, соопшти Интерпол.

Би можело да ве интересира

Иран бара од Интерпол да распише црвена потерница по Доналд Трамп

Жарко Настоски

Интерпол: Криминалните групи подготвени за работа со вакцините

Ана Ололовска

Либан бара од Интерпол да приведе двајца Руси поради експлозијата во Бејрут

А1он

Интерпол има околу 50.000 досиеја на терористи

Ана Ололовска

Интерпол испрати свој тим во Бејрут

А1он

Македонско вино со хрватски етикети откриено од Европол и Интерпол кај хрватски производители

А1он