Индија почнува со испорака на вакцини за соседните земји

Од:

Индија, еден од водечките светски производители на лекови, од денеска бесплатно ќе почне да снабдува шест соседни земји со вакцина против новиот коронавирус.

Првите залихи на вакцини во рамки на програмата за бесповратна помош пристигнуваат во Бутан, Малдиви, Бангладеш, Непал, Мјанмар и Сејшелите, потврди Министерството за надворешни работи.

Според Министерството, ќе бидат потврдени и нарачките за вакцини произведени во Индија од Шри Ланка, Авганистан и Маврициус, по одобрување од тамошните регулаторни тела.

Индиската агенција за лекови издаде итно одобрување за употреба на две вакцини против Ковид-19. Зелено светло доби вакцина изработена во соработка на Универзитетот Оксфорд и фармацевтската компанија „Астра Зенека“, како и вакцина од индиската компанија „Бхает биотек“.

Индија во саботата започна програма за вакцинација на околу 300 милиони луѓе.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Дојава за бомба создаде паника, евакуација на Таџ Махал

ВИДЕО: Србите измислуваат нови начини да ги изиграат прописите – жива музика ечи во теретана

Жарко Настоски

Руската вакцина ја разниша словачката влада – премиерот нарача „Спутник V“ без да ги праша партнерите

Жарко Настоски

Шпанците гневни откако се дозна дека принцезите Елена и Кристина се вакцинирале во Абу Даби

Жарко Настоски

Вакцината на кинески Синовак е 83,5 отсто ефективна, покажа турско истражување

Жарко Настоски

АстраЗенека може да ја тужи Босна откако министерка изјави дека вакцината е за сиромашни

Жарко Настоски