Г-20: САД ќе го покренат прашањето за рамнотежата на светските енергетски пазари

Од:

САД имаат намера да го покренат прашањето за баланс меѓу понудата и побарувачката на глобалните енергетски пазари за време на самитот на Г20 во Рим. Сепак, според претставникот на американската администрација, не треба да се очекуваат резултати од овие дискусии, соопшти Белата куќа.

Важно е понудата на глобалниот енергетски пазар да не заостанува зад светската побарувачка. Побарувачката на енергетските пазари практично се врати на нивоата пред пандемијата, за разлика од понудата, рече висок американски функционер на брифингот за самитот на Г20.

– Во рамките на Г-20 има големи потрошувачи на енергетски ресурси, но и големи добавувачи. Би сакале да го покренеме прашањето и да ја нагласиме важноста од изнаоѓање поголема рамнотежа и стабилност и на пазарите на нафта и гас, рече тој.

САД немаат намера да навлегуваат во прашањата на ОПЕК, бидејќи не се членка на таа организација. Сепак, Вашингтон има намера да ги покрене прашањата поврзани со цените на енергијата, бидејќи тие имаат сериозно влијание врз светската економија.

Американскиот функционер, исто така, истакна дека не треба да се смета на какви било „квантитативни“ резултати од состаноците.

– Дефинитивно нема потреба да се зборува за барели дневно, процент од сегашното ниво на побарувачка или процент од сегашното ниво на понуда, објасни тој, додавајќи дека за такви конкретни показатели не се разговара на ниво на шефови на држави.

Резултатите од Г20 ќе бидат сумирани во изјава, се пренесува изјавата на високиот претставник на сајтот на Белата куќа.

Би можело да ве интересира

Блинкен: Не планирам да се сретнам со руски и кинески министри на самитот на Г-20

Ана Ололовска

Индија и Кина прават притисок на Г20 во соопштението за Украина да го нема зборот војна

Земјите од Г20 усвоија конечна декларација во која се критикува војната во Украина

Лавров: Западот се обидува да ја политизира декларацијата на Г20

А1он

Британскиот премиер и порача на Русија да ја напушти Украина и да ја прекине варварската војна

А1он

Кина е против исклучување на Русија од Г20

А1он