Франција, Германија и Британија го предупредија Иран поради активностите со балистички ракети

Од:

Франција, Германија и Велика Британија го предупредија Иран дека напорите на земјата да развие балистички ракети кои можат да носат нуклеарно полнење се во спротивност со Резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации каде што се бара од Техеран да не презема никаква активност во врска со такви ракети.

Амбасадорите на трите европски земји го повикаа генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш преку писмо испратено до делегациите да го известат Советот за безбедност на ОН во следниот извештај дека иранската активност во врска со балистичката ракета не е во согласност со повикот во Резолуцијата на СБ со која се одобрува нуклеарниот договор со големите сили од 2015 година.

Американскиот претседател Доналд Трамп се повлече од тој договор во мај 2018 година, меѓутоа останатите пет земји и натаму ја поддржуваат спогодбата – Франција, Британија, Русија, Кина и Германија.

Во писмото на европските земји се наведува како пример иранската ракета која технички е во состојба да носи нуклеарно оружје.

Би можело да ве интересира

Над 1.000 европски финансиски институции бараат пристап до Обединетото Кралство по Брегзит

Ана Ололовска

Ториевците најавуваат преместување на Домот на лордовите вон Лондон

Ана Ололовска

Британија анкета: Рекордна недоверба во институциите на системот

Ана Ололовска

Иран не ги дава на Украина црните кутии од паднатиот авион

А1он

Иран на Киев ќе му ги испрати црните кутии од авионот

А1он

Иран ќе ги предаде снимките на Киев од соборениот авион

Ана Ололовска