Фон дер Лајен: Војната на Путин ќе биде неуспешна од две главни причини

Од:

Војната на Путин ќе биде неуспешна од две главни причини – поради огромната храброст на Украинците и поради извонредното единство на меѓународната заедница, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен пред Европскиот парламент.

„Не е време за трговска војна со нашите најблиски партнери, мора да ги здружиме силите со нив за поддршка на Украина“, повика таа.

Фон дер Лајен рече дека ЕУ е обезбедена со енергенси за оваа зима, но оти цените растат. Таа истакна дека од почетокот на војната Русија ги намалила испораките на гас за Европа за 80 отсто.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска