ФБИ во Њујорк приведе пратеничка од руската Дума

Од:

Пратеничката во руската Дума, Инга Јумашева, била приведена на аеродром во Њујорк заради сослушување, соопшти амбасадорот на Русија во САД.

Таа била приведена од службеници на ФБИ по што руската Амбасада испрати протестно писмо до Стејт департментот.

Руските медиуми јавуваат дека Јумашева отпатувала во САД за да учествува на форумот „Дијалог Форт Рос“ кој се одржува денеска и оти припадник на ФБИ ја сослушувал еден час.

Според руската дипломатска мисија, на Јумашева и биле поставувани „целосно нејасни, неразбирливи и неприфатливи прашања“.

Претходно дел од руската делегација, која требаше да присуствува на Генералното собрание на ОН, не доби американски визи.

Би можело да ве интересира

Словенечки медиум: ФБИ истражува сомнеж за перење на ирански пари во Словенија

А1он

Поранешен шеф на ФБИ призна за „пропусти“ на почетокт на руската истрага

Ана Ололовска

Трамп вели дека Вреј не може да ја поправи состојбата во ФБИ по критичкиот извештај

Ова се најбараните бегалци на светот: На листата се терористи и наркобосови

Ана Ололовска

ФБИ на оглас бара руски шпиони

Ана Ололовска

Приведен поранешниот в.д. директор на Централниот регистар

Татјана Ташкова