ФБИ во Њујорк приведе пратеничка од руската Дума

Од:

Пратеничката во руската Дума, Инга Јумашева, била приведена на аеродром во Њујорк заради сослушување, соопшти амбасадорот на Русија во САД.

Таа била приведена од службеници на ФБИ по што руската Амбасада испрати протестно писмо до Стејт департментот.

Руските медиуми јавуваат дека Јумашева отпатувала во САД за да учествува на форумот „Дијалог Форт Рос“ кој се одржува денеска и оти припадник на ФБИ ја сослушувал еден час.

Според руската дипломатска мисија, на Јумашева и биле поставувани „целосно нејасни, неразбирливи и неприфатливи прашања“.

Претходно дел од руската делегација, која требаше да присуствува на Генералното собрание на ОН, не доби американски визи.

Би можело да ве интересира

Директорот на ФБИ ја посочи Кина како противник број еден за САД

Ана Ололовска

ФБИ ја уапси поранешната соработничка на Џефри Епстин

А1он

Њујоршкиот маратон откажан поради пандемијата

А1он

Укинат полицискиот час во Њујорк

А1он

ФБИ распоредува свои единици низ САД за да ги спречи нередите

А1он

ВИДЕО: Гувернерот на Њујорк пред камери се тестираше за коронавирус

А1он