(ВИДЕО) ФБИ почна истрага: Моден магнат со години силувал млади мажи и им ветувал кариера

Од:

ФБИ почна истрага откако Би-Би-Си откри дека поранешниот извршен директор на модниот бренд Abercrombie & Fitch (A&F) сексуално експлоатирал и злоставувал мажи на настани што ги организирал низ светот. Мајк Џефрис и неговиот британски партнер Метју Смит веќе се соочуваат со граѓански обвиненија поради наводите дека воделе операција за сексуална трговија со луѓе.

Би-би-си дознава дека агентите на ФБИ сега издаваат судски покани и разговараат со потенцијални сведоци. Адвокатот на Џефрис одби да ги коментира овие информации. Повеќе извори потврдија дека истрагата ја водат агенти на ФБИ специјализирани за сексуални злосторства и федерални обвинители од Источниот округ на Њујорк.

Во октомври, Би-Би-Си објави документарен филм и серија подкасти во кои беа изнесени наводи дека Џефрис и Смит искористувале млади мажи за секс на настани што ги организирале во нивните резиденции во Њујорк и ширум светот во луксузни хотели.

Осум мажи признале за Би-Би-Си дека присуствувале на овие настани во градовите вклучувајќи ги Лондон, Париз и Маракеш помеѓу 2009 и 2015 година.

Документите пронајдени од Би-Би-Си, вклучувајќи билети за летови и маршрути за настани, открија дека имало високо организирана операција во која била вклучена мрежа на регрути и посредници на Џејмс Џејкобсон. Би-Би-Си го пронајде Џејкобсон, кој сега има 70 години, кој негираше дека сторил нешто лошо.

Би-Би-Си пишува дека Џејкобсон постојано барал од нивните новинари „да се договорат“, велејќи „Оставете го моето име и ќе ви кажам сè“. A&F изјавија дека се „згрозени“ од наводното однесување на нивниот поранешен шеф.

По истрагата на БиБиСи, A&F беше обвинет во граѓанска тужба за финансирање на операција за сексуална трговија со луѓе што ја воделе Џефрис и Смит помеѓу 1992 и 2014 година.

Во тужбата се наведува дека додека Џефрис бил извршен директор, тој сексуално нападнал повеќе од 100 мажи и дека младите мажи биле манипулирани „под маската дека им се дава можност да станат модели“. Адвокатот на Џефрис одби да ги коментира наводите во граѓанската тужба. „Судницата е местото каде што ќе се занимаваме со овие прашања“, најави тој.

Би можело да ве интересира

Уште една инфлуенсерка го обвини раперот за сексуално злоставување

Градоначалникот на Њујорк обвинет за сексуален напад

Трамп ги предупреди Американците: Внимавајте, ФБИ ви испраќа тајни шпиони

ФБИ го истражува градоначалникот на Њујорк, запленети се неговите телефони

ФБИ: Нападот на Хамас може да послужи како инспирација за терористички закани во САД

81-годишник сексуално злоставувал дете, се бара притвор