ЕУ, ОН и АУ формираат експертска група за помош на мигрантите

Од:

Европската унија, Африканската унија и Обединетите нации најавија формирање на специјална експертска група, чија задача ќе биде заштита на мигрантите кои доаѓаат од земји погодени од воени конфликти.

Овие три организации ќе работат да ги заштитат мигрантите при нивното движење кон Европа, пред се на опасната рута низ Африка до Либија. Дел од планот е и да се забрза процесот на доброволно враќање на мигрантите и одбиените баратели на азил во нивните родни земји или да се обезбедат нови домови за нив.

Би можело да ве интересира

EУ стравува од терористички напади, најголемата закана се напаѓачите „волци“

Маричиќ: Скринингот на ЕУ ќе заврши во декември и тука ќе застанеме бидејќи не поминаа уставните измени

Орце Костов

ВИДЕО: Грк криумчарел мигранти во камион со 23 тона компот од праски

Маричиќ гледа позитивно на извештајот од ЕК: Имаме напредок во 80 отсто од поглавјата, не е нотирано назадување

Гир: Зголемена висока корупција, злоупотреба на ЕУ знаменцето, недоверба во судиите во Македонија

Украина и Молдавија ќе почнат преговори пред Македонија: „Проширувањето на ЕУ е секогаш политичка одлука“

Орце Костов