Советот за безбедност на ОН не ја усвои американската резолуција со која се бара итен прекин на огнот во Газа

Од:

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска не ја усвои американската нацрт-резолуција за прекин на огнот во Газа.

За резолуцијата гласаа 11 членки на Советот за безбедност, а Русија, Кина и Алжир беа против, а Гвајана беше воздржана.

Русија и Кина ставија вето на американската нацрт-резолуција која го поврзува сегашниот прекин на огнот во Газа со ослободувањето на заложниците кои ги држеше Хамас, пишува Би-Би-Си.

Амбасадорката на САД во ОН Линда Томас Гринфилд по гласањето изјави дека Русија и Кина не сакале да гласаат за американската резолуција само за да видат дека САД пропаѓаат.

„Русија уште еднаш ја стави политиката над напредокот“, рече таа, пренесе Би-Би-Си.

Во американската нацрт-резолуција се наведува дека „императив е итен и траен прекин на огнот во војната меѓу Израел и Хамас во Газа“ со цел да се заштитат цивилите и да се овозможи доставување хуманитарна помош до повеќе од два милиони прегладнети Палестинци.

Би можело да ве интересира

САД ставија вето на приемот на државата Палестина во ОН

Израел: Паднаа маските

Горан Наумовски

Османи: Никогаш не сме биле поблиску до Трета светска војна

Орце Костов

Полјански: Труењето со осиромашен ураниум ќе прогонува 60 идни генерации на Балканот

Од почетокот на војната речиси 20.000 деца се родиле во пеколот на Газа

А1он

Почна седницата на Советот за безбедност