Хамас ја поздрави резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за поддршка на предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа

Од:

Палестинската милитантна група Хамас ја поздрави резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации за поддршка на предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа, велејќи дека е подготвена да работи со посредниците за спроведување на принципите на планот.

„Хамас го поздравува она што беше вклучено во резолуцијата на Советот за безбедност со која се потврди постојан прекин на огнот во Појасот Газа, целосно повлекување (на израелските сили), размена на затвореници, реконструкција, враќање на раселените, отфрлање на каква било демографска промена или намалување на подрачјето на Појасот Газа и испорака на потребната помош за нашиот народ во Газа“, се вели во соопштението на Хамас, пренесува Ројтерс.

Хамас, исто така, ја изрази својата подготвеност да се вклучи во индиректни преговори за спроведување на принципите кои се во согласност со барањата на „палестинскиот народ“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Се смирија палестинските фракции, Хамас и Фатах потпишаа договор

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Израел нареди евакуација од хуманитарната зона

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа

Хамас: Нема напредок во преговорите со Израел, САД ни вршат притисок

Нетанјаху потврди: Подготвен сум да се договорам со Хамас, сега одиме на Либан

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: „Светот не смее да дозволи Либан да стане нова Газа“