AU

Свет

ЕУ, ОН и АУ формираат експертска група за помош на мигрантите

А1он
Европската унија, Африканската унија и Обединетите нации најавија формирање на специјална експертска група, чија задача ќе биде заштита на мигрантите кои доаѓаат од земји погодени
Свет

Мугабе ќе може да патува во ЕУ во својство на претседател на Африканската унија

А1он
Новиот претседател на Африканската унија Роберт Мугабе ќе може да патува во ЕУ во официјална посета како носител на функцијата, соопшти на прес конференција портпаролот