Десетици мигранти скокнале од спасувачки брод и се обиделе да пливаат до Палермо

Од:

Околу 70 мигранти денеска скокнале во морето од шпанскиот спасувачки брод „Раширени раце“, во обид да допливаат до блиското италијанско пристаниште Палермо.

Мигрантите кои скокнале во морето се дел од група од околу 270 мигранти кои ги пронашла италијанската крајбрежна стража и полицијата.

Мигрантите биле поделени во три спасувачки бродa меѓу 8 и 10 септември, а екипажот сè уште чека инструкции каде би можеле да бидат распоредени.

Италијанската крајбрежна стража префрлила две трудници и сопругот на една од нив на копното со цел да им обезбеди медицинска заштита.

За време на пандемијата на коронавирусот, италијанските власти забранија спасувачките бродови да застануваат во италијанските пристаништа.

Би можело да ве интересира

Трагедија во Атлантскиот Океан: 140 луѓе се удавија кај брегот на Сенегал

Жарко Настоски

Речиси 25.000 новозаразени во Италија, починале 205 лица

Жарко Настоски

Во Италија повторно црн рекорд, скоро 22.000 новозаразени во еден ден

Жарко Настоски

Италија, Шпанија и Полска поддржани со 17 милијарди евра од ЕУ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Демонстранти во Италија се судрија со полицијата на протест против ковид мерките

Ана Ололовска

Во Реџина 21 фудбалер заразен со коронавирус

Жарко Настоски