Демонстрантите во Бејрут влегоа во Министерството за надворешни работи

Од:

Десетици демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут, извикувајќи пароли против Владата, јавуваат светските медиуми.

Претходно полицијата фрли солзавец на демонстрантите кои се собраа да протестираат против владиниот одговор на катастрофалната експлозија од вторникот во која загинаа 158 лица. Демонстрантите се обиделе да се пробијат низ оградата за да стигнат до зградата на Парламентот, која ја чуваат специјалните полициски сили.

Околу 7.000 луѓе се собраа на Плоштадот во центарот на градот, од кои некои фрлале со камења.

Би можело да ве интересира

Протест пред Владата: Мајките сакаат да ги чуваат децата дома, Владата вели дека услови има во градинките

А1он

Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ, со колона автомобили „против мафијата на Заев и поскапа струја“

А1он

Десетици уапсени на протест против карантинот во Мелбурн

А1он

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ за утре најави нов протест, со коли ќе го блокира центарот на Скопје

А1он

ВИДЕО: Голем пожар во Бејрут, се запали склад за гуми во бесцаринската зона на пристаништето

А1он

Мицкоски го одржа најтажниот протест во историјата на ВМРО-ДПМНЕ, велат од Иницијативниот одбор за промени

А1он