(ВИДЕО) Во Кина: Експлозија на гас во ресторан, две лица загинаа, 26 се повредени

Од:

Две лица загинаа, а 26 се повредени во експлозија што се случи денеска во ресторан во провинцијата Хебеи во северна Кина, соопштија локалните власти.

Се сомнева дека имало истекување на гас во ресторан во округот Санхе, градот Лангфанг, што ја предизвикало детонацијата, извести Канцеларијата за вонредни ситуации, пишува China Daily.

На терен се испратени вкупно 154 пожарникари и 36 противпожарни возила. Пожарот е ставен под контрола, а спасувачката операција е во тек, соопшти пожарникарската служба на градот Лангфанг.

Би можело да ве интересира

Новиот претседател на Тајван и порача на Кина: Престанете да ни се заканувате

Во Диселдорф експлодираше киоск, загинаа три лица, 16 се повредени

Горан Наумовски

Пекинг силно се спротивставува на зголемувањето на царините за кинеските стоки во САД

Петмина Кинези протерани од Македонија – илегално влегле во земјава со намера да одат во Грција

Експлозија го потресе Загреб

Горан Наумовски

Вучиќ: Србија и Кина напорно работеa за да ги развијат односите