Дејвид Кеслер ќе ја предводи програмата за вакцинација во САД, одлучи Бајден

Од:

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го избра Дејвид Кеслер, поранешен шеф на Администрацијата за храна и лекови (ФДА), за да помогне во водењето на федералната програма за вакцинација против Ковид-19, објави Њујорк Тајмс, повикувајќи се на преодни службеници.

Кеслер, педијатар и адвокат, кој беше на чело на ФДА под претседателите Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе го замени Монсеф Слауи како главен советник за операцијата наречена „Warp Speed“.

Кеслер беше копретседател на пандемискиот советодавен одбор на Бајден.

Би можело да ве интересира

Макрон ги замоли Французите да издржат уште четири до шест недели пред олеснување на мерките

Ана Ололовска

Финска прогласи вонредна состојба, ги затвора рестораните

Ана Ололовска

Европската Комисија ќе предложи „дигитален пасош“ за Ковид-19

Ана Ололовска

Турција со нови мерки за туристите поради Ковид-19

Ана Ололовска

Заев: Го повлековме авансот затоа што недостасуваше поддршка од кинеското МНР

Русија: Немаме доволно вакцини за сите што сакаат да ги купат

Ана Ололовска