Данската полиција разби синџир на криумчари на оружје и дрога

Од:

Припадниците на Специјалната единица за истраги при данската полиција уапси 31 лице, со што разби синџир на голема организирана криминална група, која криумчарела, продавала и дистрибуирала огнено оружје и дрога во Европа.

Тие се товарат за криумчарење и дистрибуција на 1.650 килограми кокаин. Данската полиција денеска, во акцијата наречена „Голдфингер“, која се занимава со криминални групи од Западен Балкан, изврши претрес во 40 станови, при што се пронајдени огромни количини наркотици, огнено оружје и кеш.

Истрагата е спроведена со соработка со полициските служби и обвинителствата од Германија, Холандија, Словенија, Шведска и Албанија, соопшти Европол.

Би можело да ве интересира

Притвор за дилер на дрога од Албанија

Ана Ололовска

На ГП „Богородица“ во автомобил пронајдени 11 килограми марихуана

Ана Ололовска

Поднесено обвинение за 22-годишен скопјанец за поседување околу еден килограм марихуана

Ана Ололовска

Отворена истрага за 22-годишен скопјанец кај кого е пронајден еден килограм марихуана

Ана Ололовска

Данскиот град Оштеред воведе четиридневна работна недела

Ана Ололовска

Привремени гранични контроли на границата помеѓу Данска и Шведска

Ана Ололовска