ВИДЕО: Гори една од најпознатите згради во Копенхаген

Од:

Пожар избувна во зградата на старата берза во Копенхаген, една од најпознатите згради на данската престолнина, ја зафати нејзината кула, која се урна. Нема извештаи за повредени.

Снимките во живо од локалните медиуми покажаа дека луѓето носат големи слики надвор од зградата за да ги спасат од пламенот.

Историската зграда, чија кула имаше облик на испреплетени опашки на четири змејови, беше во реновирање кога избувна пожарот.

Во зградата, изградена во холандски ренесансен стил, повеќе не е сместена Данската берза, туку служи како седиште на данската стопанска комора, пишува Гардијан.

Не пречека страшна глетка. Берзата гори“, стои на профилот на ДГК на социјалната мрежа Икс.

Би можело да ве интересира

Пожар во Копенхаген, гореше зградата на Министерството за финансии

ВИДЕО: Во Данска се гради најголемиот подводен тунел во светот

Пијаниот маж кој ја нападна данска премиерка заврши во притвор

Во нападот данската премиерка здоби полесна повреда на вратот

Физички нападната данската премиерка

Предраг Петровиќ

Данска ќе испраќа затвореници во Косово

Горан Наумовски