Пијаниот маж кој ја нападна данска премиерка заврши во притвор

Од:

На човекот кој ја нападна данската премиерка Мета Фредериксен во Копенхаген му е одредена 12-дневен притвор, соопшти денеска данската полиција.

По нападот во петокот, Фредериксен била пренесена во болница каде и била констатирана повреда на раката.

Полицијата смета дека нападот не бил политички мотивиран, а напаѓачот бил во алкохолизирана состојба кога бил пронајден.

Данскиот портал Ekstra bladet наведува дека мажот (39) не е дански државјанин ниту пак го зборува данскиот јазик.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Данска се гради најголемиот подводен тунел во светот

(ВИДЕО) Напад на синагога и црква во Русија: Има мртви

Предраг Петровиќ

Тројца малолетници нападнале сопруг и сопруга во нивниот дом, го раниле мажот со нож

(ВИДЕО) Германија: Полиција застрела маж кој се обидел да нападне минувачи со секира близу фан зоната со холандски навивачи

Горан Наумовски

Неколкумина навивачи се ранети во инцидент во Германија, полицијата го застрела напаѓачот

Горан Наумовски

Во нападот данската премиерка здоби полесна повреда на вратот