Во нападот данската премиерка здоби полесна повреда на вратот

Од:

Премиерката на Данска, Мете Фредериксен се здобила со полесна повреда на вратот откако вчера била нападната од маж во центарот на Копенхаген, соопшти нејзиниот кабинет.

„Покрај тоа, премиерката е жива и здрава, но е шокирана од инцидентот“, се вели во соопштението.

Фредериксен по инцидентот доцна вчера беше пренесен во болница на преглед.

Двајца сведоци го опишаа нападот во Копенхаген за локалниот весник БТ.

„Од спротивната страна помина маж и силно ја удри во рамото, при што падна на страна“, изјави еден очевидец.

Рекоа дека премиерката не удрила во земја, иако тоа било „напорно туркање“ и дека седнала во блиското кафуле.

Данската полиција соопшти дека 39-годишниот маж ќе се појави пред судија на прелиминарно испрашување во врска со нападот врз премиерот. Полицијата соопшти дека мажот ќе биде изведен пред Градскиот суд во Копенхаген на сослушување, но не даде други детали.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Данска се гради најголемиот подводен тунел во светот

Пијаниот маж кој ја нападна данска премиерка заврши во притвор

Физички нападната данската премиерка

Предраг Петровиќ

Данска ќе испраќа затвореници во Косово

Горан Наумовски

ВИДЕО: Гори една од најпознатите згради во Копенхаген

ВИДЕО: Ја испраќаме целата артилерија што ја имаме во Украина, најави данската премиерка

Катерина Ѓуровски