Физички нападната данската премиерка

Од:

Данската премиерка Мете Фредериксен е во состојба на шок откако вечерва беше нападната и удрена од маж во центарот на Копенхаген, соопштија од полицијата и од кабинетот на премиерката.

Не е јасно дали Фредериксен била повредена за време на нападот. Данската новинска агенција Рикау објави дека напаѓачот е уапсен по инцидентот.

Данското Министерство за внатрешни работи на платформата Х објави дека го истражува инцидентот.

Министерството за данската телевизиска мрежа ДР изјави дека премиерката Фредериксен е шокирана од инцидентот и дека немаат дополнителни коментари.

Данските политичари, без разлика на нивната политичка определба, испраќаат пораки со поддршка до премиерката откако таа беше нападната.

Данскиот министер за економија Мортен Бедсков оцени дека нападот врз премиерката е „целосно неразумен“ и „страшен“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Данска се гради најголемиот подводен тунел во светот

Пијаниот маж кој ја нападна данска премиерка заврши во притвор

Во нападот данската премиерка здоби полесна повреда на вратот

Данска ќе испраќа затвореници во Косово

Горан Наумовски

ВИДЕО: Гори една од најпознатите згради во Копенхаген

ВИДЕО: Ја испраќаме целата артилерија што ја имаме во Украина, најави данската премиерка

Катерина Ѓуровски