Цела земја на нозе: Исчезна авионот со потпретседателот на Малави

Од:

Авионот со потпретседателот на Малави Саулос Чилимо и уште девет лица исчезна, се наведува во соопштението од кабинетот на претседателот.

Авион на одбранбените сили на Малави „исчезна од радарите“ откако го напушти главниот град Лилонгве во понеделникот наутро, се додава во соопштението.

Претседателот нареди операција за пребарување и спасување откако претставниците на воздухопловните сили не можеа да остварат контакт со екипажот на авионот.

Авионот требало да слета на меѓународниот аеродром Мзузу, на северот на земјата, нешто по 10:00 часот по локално време (11:00 часот БСТ).

Откако бил информиран за инцидентот, претседателот на Малави Лазарус Чаквера го откажал планираниот лет до Бахамите.

Би можело да ве интересира

Потпретседателот на Малави загина во авионска несреќа со сопругата

Горан Наумовски

Најголема епидемија на колера во последните две децении во Малави, починати 750 лица

Во Малави 292 жртви на колера, 9.447 заразени

А1он

Уставниот суд на Малави ги поништи резултатите од претседателските избори

Ана Ололовска

Актуелниот претседател на Малави освои нов мандат

Во Малави почна имунизација на децата против маларија

Ана Ололовска