Потпретседателот на Малави загина во авионска несреќа со сопругата

Од:

Потпретседателот на Малави, д-р Саулос Чилима и девет други соработници, вклучително и неговата сопруга, загинаа кога нивниот авион се урна во планинскиот венец Чикангава, соопшти владата во вторникот.

Претседателот на Малави, Лазарус Чаквера, го прогласи вторникот за ден на жалост, пренесува CBS news.

Ова беше објавено во вторник наутро во соопштение од Кабинетот на претседателот и Кабинетот, во кое се наведува дека „за жал, сите во авионот загинале во несреќата“. Несреќата се случила во понеделникот наутро откако воен авион полетал од главниот град на земјата, Лилонгве.

Чилима и останатите патници биле на пат кон погребот на поранешниот државен обвинител кога нивниот авион исчезнал од радарот. Претставниците на воздушниот сообраќај рекоа дека авионот не можел да слета на аеродромот Мзузу поради слаба видливост и на пилотот му било препорачано да се врати во Лилонгве кога авионот исчезнал.

Чилима (51) во Малави се гледаше како можен кандидат за претседателските избори следната година.

Би можело да ве интересира

Цела земја на нозе: Исчезна авионот со потпретседателот на Малави

САД: Четири лица се повредени кога мал авион паднал во двор на куќа во Денвер

Загина пилот откако се урна едрилица во Корушка

Три лица загинаа во авионска несреќа во САД

Во Кенија се судрија патнички авион и авион за обука, има загинати

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Се урна авион во близина на автопат во САД, нема преживеани