malavi

Свет

Потпретседателот на Малави загина во авионска несреќа со сопругата

А1он
Потпретседателот на Малави, д-р Саулос Чилима и девет други соработници, вклучително и неговата сопруга, загинаа кога нивниот авион се урна во планинскиот венец Чикангава, соопшти
Свет

Цела земја на нозе: Исчезна авионот со потпретседателот на Малави

А1он
Авионот со потпретседателот на Малави Саулос Чилимо и уште девет лица исчезна, се наведува во соопштението од кабинетот на претседателот. Авион на одбранбените сили на
Свет

Најголема епидемија на колера во последните две децении во Малави, починати 750 лица

А1он
Најголемата епидемија на колера што го погоди Малави во последните две децении однесе 750 животи, рече министерката за здравство на земјата, додека шефот на Светската
Свет

Уставниот суд на Малави ги поништи резултатите од претседателските избори

А1он
Уставниот суд на Малави вчера го поништи повторниот избор на досегашниот претседател Петер Мутарике, наредувајќи нови претседателски избори во рок од пет месеци. „Сметаме дека
Свет

Актуелниот претседател на Малави освои нов мандат

А1он
Актуелниот претседател на Малави, Питер Мутарика победи на претседателските избори, освојувајќи 38,57 отсто од гласовите, соопшти денеска Изборната комисија. Мутарика со тесна победа обезбеди нов
Свет

Во Малави почна имунизација на децата против маларија

А1он
Светска здравствена организација соопшти дека Малави е првата земја која почна имунизација на децата против маларија, користејќи само лиценцирана вакцина за заштита од болеста што
Свет

Стотина луѓе загинаа откако циклон ги погоди Мозамбик и Малави

А1он
Циклонот „Идаи“, кој ги погоди Мозамбик и Малави предизвика смрт на стотина луѓе, а половина милион жители на Мозамбик останаа без електрична енергија, соопшти Националниот