Загина пилот откако се урна едрилица во Корушка

Од:

56-годишен пилот загина при пад на едрилица во општина Бистрица во Корушка, Австрија. Причината за несреќата засега не е позната.

Според засега познатите информации, мажот рано попладне полетал од аеродромот во Клагенфурт и преку Караванки влегол во словенечкиот воздушен простор.

На враќање, од засега непознати причини, авионот се урнал во реонот на северното подножје на планината Вајњеж веднаш зад границата, пишува 24ур.

Австриските контролори добиле итен повик од авионот околу 16.40 часот. По неколку неуспешни обиди да се контактира со пилотот, започна потрагата во која учествуваше полиција и спасувачки хеликоптер. Околу 20 часот во долината Рута во подножјето на Вајњеж е пронајдена урнатина на авион.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Тројца загинати во авионска несреќа во Франција

Потпретседателот на Малави загина во авионска несреќа со сопругата

Горан Наумовски

САД: Четири лица се повредени кога мал авион паднал во двор на куќа во Денвер

Три лица загинаа во авионска несреќа во САД

Во Кенија се судрија патнички авион и авион за обука, има загинати

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Се урна авион во близина на автопат во САД, нема преживеани