Најголема епидемија на колера во последните две децении во Малави, починати 750 лица

Од:

Најголемата епидемија на колера што го погоди Малави во последните две децении однесе 750 животи, рече министерката за здравство на земјата, додека шефот на Светската здравствена организација ја опиша оваа југоисточна африканска земја како една од најтешко погодените во услови на тековни глобални епидемии кои се „пораспространети и посмртоносни од нормалните“.

Министерката за здравство на Малави, Хумбизе Кандодо Чипонда нареди затворање на многу фирми на кои им недостига чиста вода, тоалети и хигиенски објекти за отстранување отпад и најави ограничувања за продажба на готова храна.

„Продолжуваме да бележиме зголемен број случаи низ целата земја, и покрај знаците за намалена трансмисија и смртни случаи во неколку области“, се вели во соопштението на Чипонда, која повика на почитување на санитарните и хигиенските мерки.

Чипонда во средата рече дека 17 лица починале од 589 нови случаи „во последните 24 часа“.

Таа додаде дека во Малави се регистрирани 22.759 случаи од почетокот на епидемијата во март минатата година.

Би можело да ве интересира

СЗО: Климатските промени ја поттикнуваат колерата низ светот

Ана Ололовска

СЗО: Залихите на вакцини против колера се „празни или екстремно мали“

А1он

Хаити ги доби првите пратки вакцини против колера од СЗО

А1он

Сирија доби два милиони вакцини против колера

Во Малави 292 жртви на колера, 9.447 заразени

А1он

СЗО: Колерата се шири низ Либан