Актуелниот претседател на Малави освои нов мандат

Од:

Актуелниот претседател на Малави, Питер Мутарика победи на претседателските избори, освојувајќи 38,57 отсто од гласовите, соопшти денеска Изборната комисија.

Мутарика со тесна победа обезбеди нов петгодишен мандат за претседател на Малави, југоисточна Африка.

Лазарус Чаквера од опозициската Конгресна партија освои 35,41 отсто од гласовите, додека заменик претседателот Сауосл Чилима освои 20,24 отсто.

Би можело да ве интересира

Комплетиран кабинетот на претседателот Пендаровски

Ана Ололовска

Пендаровски бара анализа за перформансите на надворешната политика

Ана Ололовска

Средба на претседателот Пендаровски со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која

Ана Ололовска

Пендаровски-Гаши: Конструктивен политички дијалог за реализација на реформската агенда

Ана Ололовска

Пендаровски се сретна со хрватската амбасадорка Баришиќ

Ана Ололовска

Пендаровски – Ахмети: Сите политички фактори да се насочат кон помирување и обединување околу стратешките цели

Ана Ололовска