Актуелниот претседател на Малави освои нов мандат

Од:

Актуелниот претседател на Малави, Питер Мутарика победи на претседателските избори, освојувајќи 38,57 отсто од гласовите, соопшти денеска Изборната комисија.

Мутарика со тесна победа обезбеди нов петгодишен мандат за претседател на Малави, југоисточна Африка.

Лазарус Чаквера од опозициската Конгресна партија освои 35,41 отсто од гласовите, додека заменик претседателот Сауосл Чилима освои 20,24 отсто.

Би можело да ве интересира

Виртуелна средба на Џафери со европратениците Шидер, Ќучук и Валсман

Катерина Павлова-Николовска

Харадинај ќе се кандидира за претседател на Косово, но само ако Тачи го доврши мандатот

Жарко Настоски

Експретседателот на Киргистан осуден на 11 години за ослободување мафијашки шеф од затвор

Жарко Настоски

Уставниот суд на Малави ги поништи резултатите од претседателските избори

Ана Ололовска

Пет случајно снимени разговори, кои ги довеле политичарите во неволја

Татјана Ташкова

Промоција на „Сведоштва од претседателскиот кабинет: моќта на трпението“ од Дарко Костадиновски

Ана Ололовска