Во Малави 292 жртви на колера, 9.447 заразени

Од:

Најмалку 292 лица починаа од епидемијата на колера, а 9.447 се заразени во градот Блантајр, соопшти денеска министерката за здравство на Малави, Кумбизе Чипонда.

Бројките покажуваат дека стапката на смртност од болеста е зголемена на 3,1 отсто, споредбено со двопроцентната од април годинава.

Повеќето од починатите се во четирите области што се граничат со езерото Малави и во Блантајр, вториот по големина град во таа земја.

Чипонда појасни дека поголемиот дел од смртните случаи настанале затоа што пациентите побарале помош дури во развиените стадиуми на болеста.

Здравствените работници стравуваат дека најтешкото допрва доаѓа, со настапувањето на сезоната на врнежи.

Во Малави допрва треба да почне втората фаза од вакцинацијата против колера, откако претходно овој месец пристигнаа 2,9 милиони дози обезбедени преку Светската здравствена организација.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најголема епидемија на колера во последните две децении во Малави, починати 750 лица

СЗО: Климатските промени ја поттикнуваат колерата низ светот

Ана Ололовска

СЗО: Залихите на вакцини против колера се „празни или екстремно мали“

А1он

Хаити ги доби првите пратки вакцини против колера од СЗО

А1он

Сирија доби два милиони вакцини против колера

СЗО: Колерата се шири низ Либан