Британската кралица од Лондон ќе се пресели во замокот Виндзор

Од:

Британската кралица Елизабета Втора откажа забави во градината во Бакингемската палата во Лондон и ќе го напушти главниот град в четврток. Таа и семејството ќе се упатат кон замокот Виндзор поради пандемијата на новиот коронавирус, соопштија од кралското семејство.

Неколку состаноци во Бакингемската палата оваа недела, вклучително и аудиенцијата на кралицата со премиерот Борис Џонсон, ќе се одржат според планираното, се вели во соопштението.

Од Палатата додаваат дека кралицата Елизабета ќе се пресели во замокот Виндзор за Велигден в четврток, 19 март, една недела пред планираното.

„Кралицата веројатно ќе остане таму и по Велигден“, се наведува во соопштението. Замокот се наоѓа во Беркши, југоисточна Англија.

Плановите на 93-годишната кралица беа променети „како разумна претпазливост и од практични причини поради сегашните околности“, објаснуваат од палатата.

Би можело да ве интересира

Вакцината против Ковид-19 како „јавно добро“- нова иницијатива од СЗО и повеќе држави

А1он

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Во САД над 51,7 милиони родители ги загубија приходите за време на пандемијата

А1он

ОН: Помош за Јемен да се избори со војната и коронавирусот

Ана Ололовска

Јоану: Кипар е единствена земја во ЕУ со тестирани 12 отсто од населението за Ковид-19

Ана Ололовска

Јужна Кореја: Нови жаришта на коронавирус ги враќаат укинатите мерки

Ана Ололовска