Бил Гејтс и СЗО имаат нов план за обезбедување вакцини за сиромашните земји

Од:

Новa кампања за масовно собирање финансиски средства има за цел да инспирира 50 милиони луѓе ширум светот да направат мали донации за потребите на „Ковакс“ механизмот, за еднаква дистрибуција на вакцини против коронавирус.

Наречена „Go give one“, кампањата ја почна Фондацијата на Светската здравствена организација (СЗО), како и корпоративни, верски и светски лидери.

Првите средства беа обезбедени од фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс.

Кампањата се очекува да донесе 3 милијарди долари за програмата „Ковакс“, неопходна за вакцинирање на најмалку 30 проценти од луѓето во 92 земји со ниски примања, во текот на следната година.

Претходно за ковакс-механизмот од владите на повеќе земји како и од СЗО, УНИЦЕФ и од Коалицијата за борба против епидемии беа обезбедени Пред тоа, 6,3 милијарди долари.

Би можело да ве интересира

Бил Гејтс ја исплати Мелинда ден по разводот, на сметка ѝ легнале акции вредни 1.8 милијарди долари

Жарко Настоски

Тедрос задоволен од „историската одлука“ на САД за суспензија на патентите за вакцини против Ковид-19

Ана Ололовска

СЗО во Берлин формира центар за одговор на пандемии

Нема можност ниту потреба да се избира вакцина, сите се безбедни, уверува Филипче

Маја Илиевска-Пачемска

Министерство за здравство: Граѓаните грешеле при изборот на локацијата за вакцинација, ќе може да се вакцинираат во местото на живеење

Катерина Павлова-Николовска

Вучиќ најави парични награди за вакцинираните против ковид

Катерина Павлова-Николовска