Бајден го потпиша указот за нови санкции против Русија

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден денеска го потпиша указот за воведување санкции против Русија, соопшти Белата куќа.

Новите американски санкции се однесуваат на шест руски компании, за кои Вашингтон смета дека се одговорни за изведување на кибер напади, соопшти весникот „Вашингтон пост“, повикувајќи се на извори од американската администрација.

Според весникот, САД ќе протераат и 10 руски „разузнавачи кои во земјата работат со дипломатско покритие“.

Покрај тоа, САД им забранија на своите компании директно да купуваат руски хартии од вредност издадени од Централната банка, Националниот фонд или руското Министерство за финансии.

САД, меѓудругото, сметаат дека Русија е одговорна за кибер нападот на „SolarWinds“.

Американското Министерството за финансии веќе воведе санкции за 16 организации и 16 лица, наводно, поврзани со мешањето на Русија во изборите во САД во 2016 година.

Санкциите на САД се поддржани од ЕУ и НАТО, но тие не планираат да воведат свои ограничувања, пишува „Вашингтон пост“.

Би можело да ве интересира

Бајден укина неколку уредби донесени во време на Трамп

Ана Ололовска

При крај се залихите на бензин во Вашингтон

Ана Ололовска

Шарл Мишел: Руската листа на непријателски земји ги нарушува дипломатските односи

Ана Ололовска

Москва ги замрзна банкарските сметки на Радио Слободна Европа/Радио Слобода

Ана Ололовска

„Амазон“ вработува 75.000 луѓе во САД и Канада, ќе им даде по 100 долари на вакцинираните

Жарко Настоски

САД: Вакцинирани сите конгресмени-демократи

Жарко Настоски