Изгореа 20 станбени и комунални згради во југоисточната руска република Бурјатија

Од:

Руските пожарникари го локализираа пожарот кој зафати 20 станбени и комунални згради во југоисточната руска република Бурјатија, но нема извештаи за повредени или жртви.

„Министерството за вонредни ситуации ги зголемува силите и ресурсите на лице место“, соопшти Министерството, пренесува РИА.

Соопштено е дека од пожарот биле зафатени околу 10.000 квадратни километри.

Федералната шумска служба објави дека можна причина за вонредната состојба е шумски пожар или мал пожар предизвикан од луѓе.

До брзо ширење на пожарот доведе и силен ветер со налети од околу 28 метри во секунда.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Напад на синагога и црква во Русија: Има мртви

Предраг Петровиќ

Гори над Дубровник: Пожарот се шири со молскавична брзина

Во пожар во Струмица изгореа две куќи, двајца повредени

(ВИДЕО) Москва ја опустоши невреме, се формираше торнадо: Најмалку две лица загинаа

Предраг Петровиќ

Најмалку пет лица загинаа во шумски пожари во Турција

(ВИДЕО) Бајден прогласи состојба на голема катастрофа во Ново Мексико