Бајден: Американските сили би го бранеле Тајван, доколку Кина го нападне островот

Од:

Американските сили би го бранеле Тајван, доколку Кина го нападне островот, изјави претседателот на САД, Џо Бајден.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за Си-би-ес, на прашањето „дали Американците би го бранеле Тајван во случај на кинеска инвазија“, тој одговори со „да, доколку би дошло до напад без преседан“.

Бајден нагласи и дека „не го охрабрува“ островот да прогласи формална независност.

– Тоа е нивна одлука, додаде американскиот претседател.

Како што пишуваат некои медиуми, Бајден ја даде изјавата во време кога има значително приближување на САД и Тајван. Но и во период кога односите меѓу Пек инг и Вашингтон се на најниско ниво во изминатите неколку децении, пренесува Бета.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД го претстави новиот стелт нуклеарен бомбардер Б-21

Ограничувањето на цената на руската нафта ќе го прекине главниот извор на приход на Путин

Катерина Павлова-Николовска

САД сакаат да ги префрлат системите за ПВО од Блискиот Исток во Украина

А1он

Кинескиот премиер: Кина е подготвена да ја зајакне соработката со Европска Унија

А1он

Вашингтон одобри продажба на Финска на противвоздушни ракети „Стингер“

Ана Ололовска

Протест на официјален Пекинг: Посета на делегација на британскиот Парламент на Тајван е флагрантно кршење на принципот една Кина

Ана Ололовска