ВИДЕО: Се урна дел од автопат во Кина, најмалку 19 лица се загинати

Од:

Рано утрово се урна дел од автопатот во провинцијата Гуангдонг во јужна Кина, при што загинаа најмалку 19 лица, соопштија локалните власти.

Осумнаесет автомобили паднаа по падина откако се урна дел од автопатот, соопштија властите во градот Меиџоу во провинцијата Гуангдонг. Инцидентот се случил околу 02:00 часот. Очевидци за локалните медиуми изјавиле дека слушнале силна бучава и виделе дупка отворена неколку метри зад нив, откако оделе дел од патот непосредно пред да се урне.

Спасувачите превезоа 30 лица во болница, објави државната телевизија CCTV.

Би можело да ве интересира

Адидас истражува случај на корупција во Кина, проценет на стотици милиони евра

A1on

„Војната“ помеѓу ЕУ и Кина официјално започна

(ВИДЕО) Американски професори се избодени со нож во Кина

Горан Наумовски

Силен земјотрес во Кина

ВИДЕО: Кинеска сонда зеде примероци од темната страна на Месечината

Кинеското вселенско летало слета на темната страна на Месечината